Vegyük sorra mi történt december 11-én (az Asztmások Világnapján, Burkina Faso nemzeti ünnepén), azon kívül, hogy nagyjából minden 365. ember ezen a jeles napon született (köztük én is, ugye).
1241 - Meghal Ögödej mongol nagykán
A nagykán halálának a híre csak márciusban éri utol a Magyarországon garázdálkodó mongolokat. A Batu kán vezette fősereg a Duna két partja mentén, az erdélyi tatár hadak az Olt völgyén át hagyják el az országot. A IV. Béla királyt követő, s őt egészen Trauig kísérő Kadan vezette sereg Bosznián és Szerbián át távozik.
1521 - Habsburg Máriát megkoronázzák Székesfehérvárott
Ugyanekkor férje, II. Lajos is leteszi a koronázási esküt, amit 1508-ban apja mondott el helyette.
1750 - Megszületett Wesselényi Miklós
Báró Wesselényi Miklós Zsibón látta meg a napvilágot. Kezdetben a Bethlen-huszároknál szolgált, de nem bírta a katonai fegyelmet és kilépett a hadseregből. Szenvedélyes, féktelen természetű volt és szabályos háborút viselt az egyik Haller gróf ellen. Emiatt nyolc esztendeig Kufsteinben raboskodott. 1791-től az erdélyi országgyűléseken az ellenzék egyik vezéralakja volt. 1794-95-ben jakobinusság vádjával újból törvény elé állították, pedig csak nemesi alapon akarta Erdélyt függetleníteni. Támogatta az iskolák fejlesztését és az önálló magyar színjátszás megteremtését, különösen Erdélyben. Segélyezte a Pesten létrejött első magyar nyelvű színtársulatot és jelentősen hozzájárult a kolozsvári magyar színjátszás megteremtéséhez. Anyagi okokból, de a magyar színjátszás népszerűsítése érdekében is, megszervezte, hogy a kolozsvári színtársulat tagjai alkalmi előadásokon más városokban is fellépjenek.
1765 - Megszületett Esterházy Miklós herceg
Esterházy Miklós Bécsben született. 1790-ben alezredes lett, s részt vett II. József török háborúiban. 1791-től a magyar nemesi testőrség kapitánya volt, 1794-ben ezredes, 1796-ban generális, 1803-ban altábornagy, 1817-ben táborszernagy lett. Ő volt Napóleon jelöltje a királyi koronára, amikor az 1809. május 15-én proklamációban hívta fel a nemzetet, hogy Rákos mezején válasszon nemzeti királyt. Esterházy bőkezűen támogatta a művészeteket, újjáalakította a kismartoni zenekart, amelynek élén Joseph Haydn állt. Az ő megrendelésére komponálta Beethoven a C-dúr misét. Híres képtárát az állam vásárolta meg, s ez a gyűjtemény lett az alapja a Szépművészeti Múzeumnak.
1777 - A Helytartótanács rendeletet ad ki lótenyésztés és lónemesítés ügyében
1844 - Nevető gázt használnak foghúzásnál
A salétromos kéjgázt, más néven nevető gázt először használják a foghúzásnál.
1865 - Felavatják a Magyar Tudományos Akadémia épületét
1941 - Németország és Olaszország hadat üzen az Egyesült Államoknak
Teszik ezt az után, hogy a velük szövetséges Japánok négy nappal korábban lebombázták Pearl Harbort
1946 - Az ENSZ tagállamai a gyerekek szenvedéseinek enyhítésére döntöttek az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermeksegélyalapjának, az UNICEF-nek a létrehozásáról
1950 - Megszületett Christina Onasszisz
A híres multimilliomos, Arisztotélisz Onasszisz lánya New York-ban született. Még tíz éves sem volt, amikor szülei elváltak. Csillogó, de viharos gyermekévei után négyszer ment férjhez. 1973-ban elveszítette bátyját, 1974-ben édesanyját, 1975-ben pedig édesapját is. Megörökölt birodalmát Svájcból igazgatta. Testvére emlékére alapítványt hozott létre. Az alapítvány háromévenként 100 ezer dolláros díjjal jutalmazza az emberi jogok és a környezetvédelem területén legjobb eredményt elért intézményeket vagy személyeket.
1956 - Egerben a karhatalom a békés tüntetők közé lő
Egerben 1956. december 10-én 48 órás sztrájkot hirdettek és tüntetésen követelték a szovjet csapatok távozását. A munkabeszüntetést eredetileg a Budapesti Munkástanácsok kezdeményezték és és az akcióhoz csatlakozott Eger lakosságának többsége is. December 11-én a Széchenyi utcán kétszáz-háromszáz békés tüntető vonult fel, amikor az egri, illetve az időközben a megyeszékhelyre vezényelt füzesabonyi karhatalmista alakulat tagjai géppisztollyal a tömegbe lőttek.
1987 - Elárverezik Chaplin kalapját és sétabotját
Charlie Chaplin legendás kalapját és sétabotját a Christie's aukciós ház 82500 fontért árverezi el.
1994 - Az oroszok lerohanják Csecsenföldet
Orosz csapatok megtámadják az elszakadt Csecsen köztársaságot.
1997 - Elfogadják a Kyotoi Egyezményt
Japánban a globális felmelegedésről tartott kyotoi konferencián elfogadták, hogy az iparilag fejlett államok 2008-2012 között az úgynevezett üvegház-hatást előidéző károsanyag-kibocsátásuk mértékét az 1990. évihez mérve átlagosan 5 százalékkal csökkentik. Az EU az 1990-es kibocsátási szinthez képest 8 százalékos mérséklést vállalt. Kína, Oroszország, India és Kanada megígérte a csatlakozást, ám Ausztrália és az Egyesült Államok még mindig visszautasítja a Kyotoi Egyezmény elfogadását.
2000 - Az EU nizzai csúcsértekezletén elfogadott dokumentum dönt a tagállamok és a csatlakozó államok szavazati súlyáról
Eszerint Magyarország szavazati aránya a miniszteri tanácsban 12 lesz. Minden tagállamnak egy képviselője lesz, amíg a tagállamok száma el nem éri a 27-et. A dokumentumot az Unió külügyminiszterei 2001. február 26-án írják alá, ezt követően a 15 tagállamnak parlamenti ratifikálás, vagy népszavazás útján kell szentesítenie a szerződést.
2002 - Meghal Schütz Ila, színművésznő
Előzmények: tatárjárás, kéjgáz, UNICEF, MTA
2007.12.11. 23:05 Pipszi
Szólj hozzá!
Címkék: retro történelem érdekesség
A bejegyzés trackback címe:
https://pipszi30.blog.hu/api/trackback/id/tr84260276
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek